Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Przyjaciół Środowiska w Długopolu Zdroju

Kalendarium

Sobota, 2024-05-04

Imieniny: Floriana, Michała

Kartka z kalendarza

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 140821
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Każdego roku 2 kwietnia, chcąc okazać solidarność z osobami z zaburzeniami autystycznymi, ubieramy się na niebiesko lub dopinamy do stroju niebieską wstążeczkę.

Autyzm to zaburzenie rozwoju, które ma wpływ na jakość i sposób budowania relacji, rozumienia sytuacji społecznych, regulację emocji i umiejętność uczenia się. Bardzo istotną cechą jest również przywiązanie do powtarzalności, rutyny, niechęć do zmian, trudności w adaptacji do nowych sytuacji. Zwłaszcza małe dzieci mają kłopot z nawet najmniejszą zmianą w domowym rytmie.

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 400 tysięcy osób z autyzmem w każdym wieku. Ci mali bohaterowie codziennie, próbują wydostać się z własnej izolacji, narzuconej przez ich trudności. Podejmują czasem wielkie próby nawiązania relacji, czasem tak małe, że niemal niewidoczne. Jednak wszystkie ważne. W różnorodnych placówkach uczą się tego, jak patrzeć w oczy, jak wspólnie bawić się plasteliną, jak opiekować się lalką, jak być z innym człowiekiem bez strachu. Jak zaciekawiać się drugą osobą, jak żyć w grupie. Ci starsi pracują ciężko, by zrozumieć zachowania rówieśników, odgadnąć pozornie proste żarty, umieć włączyć się do rozmowy. A kiedyś zaprzyjaźnić, móc pracować i żyć z innymi.

Ogromny wkład w funkcjonowanie dziecka z całościowymi zaburzeniami rozwoju ma rodzina. Opieka nad takim maluchem czy uczniem jest bardzo intensywna – wymaga dużej cierpliwości, wielkich pokładów dobrych chęci i spokoju. Obciążenie rodzica może być naprawdę duże. Dlatego też, tak bardzo istotne są codzienne działania nauczycieli i terapeutów, którzy nie zapominają o rodzicach, pracując na rzecz rozwoju ich pociechy. Wsparcie dla rodzica małego człowieka naprawdę przekłada się na to, jak funkcjonuje samo dziecko.

Bądźmy razem!